Znam da ništa ne znam
Iako sam nije pisao, nego o njegovu životu i nauku doznajemo iz djela njegovih učenika, ponajprije Platona, zbog tema, metoda i postupaka kojima je presudno odredio sav budući razvoj europske misli smatramo Sokrata utemeljiteljem zapadne filozofije. Živio je u 5. st. pr. Kr., i doživio i pad moći Atene nakon Peloponeskog rata.On je stavljao čovjeka u središte stvari, ali je oštro prosvjedovao protiv etičkog relativizma, ističući da čovjeka – osim opažanja – određuju um i moralna svijest. Smatrao je da se može doći do općih spoznaja koje su istinite i vrijede za sve, odnosno da na etičkom planu čovjek mora u svom životu ostvarivati određene vrline, povezane s tim spoznajama.
Ožalošćen moralnim stanjem i ohološću atenskih građana, provocirao ih je na atenskim ulicama raznim pitanjima kako bi ih potaknuo na razgovor i razmišljanje. Tada bi sugovornici uviđali koliko je znanje teško i u stvarnosti bi se potvrđivala glasovita Sokratova izreka “Znam da ništa ne znam”.
U toj je prividno paradoksalnoj rečenici bio ujedno sadržan i početak znanja, s obzirom na to da bi neznanje sada bilo osviješteno. To je smisao Sokratove ironije, prvog stupnja njegove metode. Na sljedećem koraku pomagao bi Sokrat sugovorniku da tako reći porodi istinu koju nosi u sebi (majeutika ili porodiljska vještina).
Na taj je način okupio oko sebe mnoge učenike, ali je stekao i brojne neprijatelje, pa su se nakon katastrofe Peloponeskog rata frustracije društva oborile na Sokrata. Osuđen na smrt, Sokrat je otklonio mogućnost bijega i mirno popio otrov, smatrajući da bi u protivnom prekršio svoje zakonske obveze prema državi, pa je tako i u smrti ostao dosljedan svojim najsvetijim načelima.
Nema komentara:
Objavi komentar